Kategorija:
Uspavljivanje bebe

Beba ne spava po noći, nemirna je, a vi ste više umorni od svih pokušaja? Bebu ste okupali, nahranili, podrignula je, ima suhu pelenu i ušuškali ste ju i udobno smjestili u krevetić i zaspala je. Ipak, iz nepoznatog razloga dijete se opet budi.
Strpljenje i samokontrola, dvije su osobine koje u tom trenutku morate savladati vi, ali naposljetku i vaše dijete.
Često novi roditelji nemaju dovoljno iskustva i upravo iz tog razloga u nastavku teksta se nalaze odgovori na pitanja: Kako uspavati bebu? Koje su metode uspavljivanja bebe? Koliko sna je potrebno djeci?
Koliko sati sna je bebama potrebno u danu?
Neke bebe spavaju u “komadu”, a neke u određenim intervalima. Budući da su sva djeca različita, nekima je potrebno više a nekima manje sati sna.
U pravilu bebe nakon 4 mjeseca starosti već mogu kreirati obrasce ili cikluse spavanja. Što znači da lagana stječu rutinu i navikavaju se da u određeno doba dana idu na spavanje.
Bebe i mala djeca će najviše vremena unutar 24 sata provesti spavajući.
Koliko sna je potrebno djeci?
- Novorođenče i beba do 3 mjeseca treba između 15 i 18 sati sna
- Bebe između 3 i 6 mjeseci trebaju 15 sati sna
- Dijete od 6 do 12 mjeseci starosti treba između 13 i 14 sati sna
- Djeca između 1 i 2 godine trebaju spavati između 12 i 14 sati na dan
- Djeca između 2 i 3 godine starosti moraju spavati između 12 i 13 sati
- Dijete od 3 do 5 godina starosti treba spavati između 12 i 13 sati dnevno
Zapravo, jako puno sna djeci treba za pravilan rast i razvoj, motoričkih i kognitivnih sposobnosti. Upravo zbog toga potrebno je puno truda i pažnje uložiti u stvaranje navika.
Koje su se metode za uspavljivanje bebe pokazale uspješnima?
Metode uspavljivanja bebe
Zašto bebe plaču? Bebe plaču jer im nešto remeti raspoloženje. To može biti potreba za bliskim kontaktom roditelja, rast zubića, poteškoće s disanjem, žuljanje pelena, glad i dr. Plač je komunikacijski obrazac beba putem kojeg one govore kako im se nešto ne sviđa. To može biti nešto potpuno besmisleno poput blagog svrbeža na koži.
Kako nije još uspostavljen ciklus spavanja, potrebno je držati se određene dnevne i večernje rutine kako bi beba naučila kad je vrijeme za što.
Primjerice, ako ste već nekoliko puta uspavali dijete za vrijeme sisanja (dojenja), mogli bi se dogoditi da tijekom noćnih buđenja dijete opet traži sisanje.
Preporučuje se da beba spava na leđima, nikako na stomaku. Spavanjem na stomaku, mogu nastati brojne poteškoće, ponekad i fatalne. Položaj spavanja bebe na leđima zagovaraju i gotovo svi pedijatri. Međutim, to ne znači da ju ne trebate nikad postaviti u položaj ležanja na stomaku.
Uspostavljanje određene rutine spavanja naziva se i trening spavanja za bebe. Treba naglasiti kako sve metode treninga nisu primjenjive na sve bebe. Potrebno je pronaći način uspavljivanja koji najbolje odgovara individualnim potrebama djeteta.
Još jedna stvar, nemojte krenuti s uspavljivanjem prekasno. To znači da već oko 19 sati treba krenuti s rutinom koja se odnosi na sve rutinske radnje koje prethode spavanju (kupanje, hranjenje, oblačenje i sl.). Tako da već oko 22 sata beba bude u carstvu snova.
Ako se s uspavljivanjem krene oko 21 sat i beba je poprilično nervozna, to može biti dobar signal za pomicanje rutine uspavljivanja nešto ranije.
U nastavku teksta možete saznati tri metode uspavljivanja bebe koje bi potencijalno mogle donijeti rezultate.
1. Metoda uspavljivanja: “Podigni i spusti”
Prema Japanskim istraživačima, rješenje se krije u kombinaciji brojeva 5 i 8. Proveli su istraživanje u kojem su sudjelovale 21 mame. Njihova metoda se temelji na hodanju s bebom u naručju bez naglih pokreta u trajanju od 5 minuta.
Zatim, sjedenje s bebom u naručju 8 minuta prije nego što se potpuno umiri. Nužno je napomenuti kako metoda nije primjenjiva za svu djecu, ali može pomoći nekim roditeljima.
U slučaju da beba plače, tada je ovaj način uspavljivanja neučinkovit. Ako beba plače, ono što ju može umiriti je kretanje. Hodanjem s bebom u naručju zapravo smanjuje otkucaje srca i djeluje umirujuće.
Korištenje ovakvog pristupa može stvoriti rutinu prije spavanja za bebu i moglo bi biti teško uspavati ju na neki drugi način.
2. Metoda uspavljivanja: “umirujućim zvukovima”
Glazba, zvukovi i lagane melodije mogu neutralizirati sve druge zvukove koji mogu ometati san bebe. U ovoj metodi mogu se koristiti mobilne aplikacije za uspavljivanje bebe, glazbeni vrtuljak za dječji krevetić ili razni zvukovi kućanskih uređaja.
Statički zvuk TV-a, zvuk pročišćivača zraka (white noise) i drugih uređaja pokazali su se kao uspješna metoda koja djeluje umirujuće na bebe. Potrebno je pronaći odgovarajuću razinu tona i zvuk koji će vaša beba voljeti.
3. Metoda uspavljivanja: “maramica na čelo”
Kako uspavati bebu za 1 minutu? Možda nije metoda koja je znanstveno dokazana, ali jednom tati je uspjela. Naime, otac je u kratkom videu prezentirao svoj način uspavljivanja bebe. S pomoću obične maramice laganim pokretima preko lica umirio svoju bebu koja je stara 3 mjeseca.
Može zvučati čudno, ali internetom je kružila snimka gdje roditelji umiruju uplakano dijete postavljanjem listića sira na čelo. Dakle, očito ima nešto u fizičkom dodiru raznim predmetima što utječe na raspoloženje i ponašanje.
Postoje i metode koje sugeriraju ostaviti bebu samu da plače. To nikako nije preporučljivo, jer što ako beba žudi za fizičkim dodirom.
U slučaju da beba krene plakati nakon uspavljivanja, može se pokušati, bez pretjerane reakcije i bez gledanja bebe u oči, podignuti bebu u naručje. Pričekati nekoliko minuta dok se ne umiri i ponovo ju spustiti u krevetić.
Uspavljivanje djece prema starosti
Uspavljivanje bebe do 6 mjeseci starosti
Kako uspavati novorođenče? U prvim danima i mjesecima života, beba nije stekla navike i rutine i sve joj je novo. Svakako se preporučuje da u tom periodu beba spava u istoj prostoriji s roditeljima.
Smanjite osvjetljenje u prostoriji, stišajte zvukove i kad je beba nahranjena polegnite ju u krevet. Pokušajte ju ostaviti da se umiri bez dodatnih aktivnosti. Igranje i zabava neka bude dio dnevnih rituala kako bi beba shvatila da se večer razlikuje od dana.
Uvođenjem dnevnika spavanje bebe dobit ćete najviše odgovora. Nakon određenog vremena bilježenja, saznat ćete koji su to vremenski okviri u kojima beba najčešće zaspe.
Uspavljivanje bebe starije od 6 mjeseci
Za bebe starije od 6 mjeseci preporučuje se postaviti ih u krevet već kad su pospani, prije no što zaspu na drugom mjestu.
Zbog ubrzanog razvoja, razvijaju se i nove motoričke sposobnosti. Pa je tako moguće da beba koja je spavala bez buđenja prvih nekoliko mjeseci to prestane. Bitno je ostati smiren jer za očekivati je da će nekoliko noći beba biti nemirna. Kad beba konačno zaspe, važno je i da se mama naspava. Dakle, mama spava dok beba spava.
Uspostavljanje rutine spavanja beba
Uspavati dijete bez plakanja može se postići uspostavljanjem rutine spavanja. To znači da roditelji svakodnevno slijede korake za uspavljivanje bebe istim redoslijedom.
Već nakon 7 dana od uspostavljanja rutine spavanja, mogu se uočiti pozitivni učinci: manje buđenja tijekom noći, odlazak na spavanje ranije, dulji period spavanja i poboljšana kvaliteta sna.
Tijekom dana, novorođenče treba naviknuti na aktivnosti kao što su: hranjenje, igra, popodnevno drijemanje i odmor. Kako dijete odrasta, tako se i njegova dnevna i noćna rutina mijenja.
Na promjene u rutini i na prilagodbu roditelja može utjecati rast novih zubića, začepljen nos kod beba i slični “problemi”.
Primjer kako može izgledati priprema za uspavljivanje beba:
- Topla kupka
- Čitanje priča i pjesmica
- Hranjenje
- Poljubac za laku noć
- Stišavanje zvukova i osvijetljenosti prostora
- Lagano češkanje po leđima
Izbjegavajte aktivnosti koje bi prije spavanje mogle stimulirati bebu i održati ju budnom više nego što želite. Zabavljanje bebe raznim igrama i postupcima mogu samo povećati razinu budnosti i biti signal da nije vrijeme za spavanje.
Za kraj…
Bitno je imati na umu da je plač način komunikacije, a rutina spavanja ključan dio uspješnog uspavljivanja bebe.
Pokušajte bilježiti aktivnosti djeteta na dnevnoj razini, nakon 14 dana imat ćete dovoljno informacija za donošenje odluka.
Vođenjem dnevnika spavanja zapravo prilagođavate metode svom djetetu i pristupate problemu individualno.